Jest to hinduistyczne święto, które obchodzi się w dniu pełni księżyca, w miesiącu phalguna (jeden z miesięcy kalendarza Indii, obejmujący okres od 20 lutego do 22 marca). Obchody tego święta zależą od tradycji - śiwaizm lub wisznuizm. Święto to jest także nazywane Festiwalem Kolorów, ze względu na tradycję obsypywania się kolorowymi proszkami.
Śiwaizm
Na południu Indii temu świętu patronuje bóg Kama, z którym wiąże się pewien mit:
"Kama, aby skłonić boga Śiwę, pogrążonego w medytacji do spłodzenia dziecka z Parwati, wystrzelił w Śiwę strzałę z kwiatów. Jednak Śiwa natychmiast otworzył swoje trzecie oko i jego promieniami spalił Kamę. Światu, pozbawionemu miłości i pożądania, groziła zagłada. Aby temu zapobiec, Śiwa przywrócił Kamę do życia, jednak tylko jako myśl (podkreślając w ten sposób, że miłość jest stanem umysłu, a nie wyłącznie fizyczną rozkoszą)."
Aby przypomnieć bogini Ratri ból i smutek po utracie męża w niektórych regionach kobiety śpiewają pieśni pogrzebowe. Podczas tego święta popularne są również ofiary z drzewa Aśoki o czerwonych kwiatach, symbolizujące boga Kamę i miłość fizyczną. Podczas holi śpiewane są piosenki o tematach erotycznych.
Wisznuizm
Na północy Indii obchody święta holi upamiętniają bohaterski czyn Kriszny. Odniósł on zwycięstwo nad Putaną - żeńskim asurą (złe i potężne istoty).
Według innych mitów holi to rocznica śmierci w płomieniach Holiki, która podstępnie próbowała uśmiercić poprzez spalenie Prahladę - gorliwego wielbiciela Wisznu. Dlatego pierwszego dnia holi palone są ogniska.
Drugiego dnia święta (zwanego Dhulandi) hindusi obrzucają się nawzajem kolorowym proszkiem (który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnących na wiosnę a współcześnie wytwarza się go przemysłowo) i polewają wodą.
Święto holi pojawiło się w filmach: "Darr", "Deewana", "Rebeliant", "Mohabbatein", "Dayavan", "Apna Asmaan", "Delhi Heights", "Hyderabad Blues", "Rang De Basanti", "Mother India", "Damini", "Mashaal", "Silsila", "Kati Patang", "Zakhmi", "Sholay", "Saudagar", "Holi, Dhanwan", "Baghban", "Aalap" , "Om Shanti Om", "Rab Ne Bana Di Jodi", "Mashaal i Don", "Gandhi", "My Father", "Waqt: The Race Against Time", "Ayan, Rainbow - telugu"
Źródło: http://pl.wikipedia.org/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz