Post Top Ad

piątek, 15 lutego 2013

Znaki i gesty

W filmach Indyjskich często pojawiają się gesty. Niektóre z nich są dla nas zrozumiałe, inne mniej. W notce wyjaśnię kilka znaczeń takich gestów...

Dotykanie czyichś stóp - jest to chyba najczęściej występujący gest. Oznacza szacunek dla danej osoby. Stopy dla Hindusów są najbardziej nieczystą częścią ciała, ponieważ mają bezpośredni kontakt z ziemią i brudem. Dotknięcie ich oznacza: otaczam cię tak wielkim szacunkiem, budzisz we mnie tak wielki respekt, że gotów jestem nawet zdjąć pył z twoich stóp. Późniejsze dotknięcie czoła po takim geście wyraża jeszcze wyższą cześć - głowa jest najczystszą częścią ciała. Matka w „Czasem słońce, czasem deszcz” powstrzymuje Anjali, gdy ta próbuje dotknąć jej stóp - okazuje jej w ten sposób swoje uczucie, przyjmuje do rodziny i wynagradza upokorzenie, którego żona jej syna przed chwilą doznała.








Gest odbierania - również bardzo często pojawia się w filmach. Wykonuje go kobieta - zwykle starsza, która unosi dłonie nad głową dziewczyny, a potem przesuwa je do swojej. Celem tego gestu jest odpędzenie "Złego Oka". Symbolizuje gotowość do wzięcia na siebie wszelkiego zła, które otacza młodą dziewczynę - często pannę młodą. Jest również wyrażeniem podziwu dla urody dziewczyny. Taki gest wykonuje Daijaan w "Czasem słońce czasem deszcz", podczas ślubu Rukhsaar. Wykonuje go także matka Oma w "Om Shanti Om" gdy Sandi po długich przygotowaniach jest podobna do Shanti, wyraża w ten sposób że dziewczyna jest bardzo piękna.






Zabarwiony na czerwono przedziałek - oznacza że kobieta jest mężatką. Wdowy barwią przedziałek do połowy. Jak głosi legenda panna młoda była porywana podczas zaślubin ,narzeczony walczył o ukochaną, a gdy udało mu się zabić porywacza, naznaczał włosy przyszłej żony krwią zabitego. Motyw moczenia włosów kobiety we krwi wroga jest w kulturze indyjskiej bardzo stary – w „Mahabharacie” upokorzona przez Kaurawów Draupadi przysięga, że nie spocznie, póki nie umyje włosów krwią Duryodhany.




Białe sari - noszą je zazwyczaj wdowy, którym po śmierci męża nie wypada się ubierać na kolorowo. Kolor biały w Iniach jest między innymi znakiem żałoby. Uczestnicy pogrzebów są zawsze ubrani na biało (np. Anjali, a potem rodzina Rahula w "Czasem słońce, czasem deszcz", lub rodzina głównego bohatera w "Devdasie"). Młoda wdowa w „Chokher Bali”, grana przez Aishwarię Rai, przez cały film ubiera się na biało, a gdy przymierza kolorową bluzkę lub ozdoby przyjaciółki jest to dla niektórych gorszące.






Podniesienie do góry małego palca - oznacza, że właśnie było się w toalecie lub potrzebuje się z niej skorzystać. Właśnie dlatego Simran z "DDLJ" jest taka zszokowana, gdy Raj zapytany po powrocie z kościoła, gdzie był, unosi do góry palec. Ten gest pojawia się także w filmie "Baadshah", kiedy główny bohater chce iść do toalety.



Taca, na której pali się lampka - wykonuje się nią koliste ruchy przed przybywającym gościem, lub posążkiem bóstwa - jest symbolem oddania czci. Słodycze ułożone na tacy są poświęcane Bogu, jednak ofiarowuje się je gościom lub domownikom po odprawieniu modlitw jako jedzenie uświęcone. Motyw ten został wykorzystany wielokrotnie i przy różnych okazjach w „Czasem słońce, czasem deszcz”, a także w wielu innych filmach, np. "Jestem przy tobie".




Złożenie rąk, poprzez zetknięcie opuszków palców - połączone z wypowiedzeniem „namaste” jest formą powitania, odpowiednikiem zachodniego podania ręki, jednak pełną szacunku wobec osoby, którą się wita.




Czarna plamka na twarzy - maluje się lub nakłada komuś, kto jest szczególnie piękny. Dodanie maleńkiej „skazy” ma chronić przed złym spojrzeniem i przed zazdrością. Można taką plamkę zrobić ładnemu dziecku lub pięknie ubranej kobiecie. (Devdas dotyka usmolonym palcem warg śpiącej Paro, która wcześniej żartowała na temat swojej nieskazitelnej, perfekcyjnej urody)




Kiwanie kciukiem - dłoń zwinięta w pięść, a uniesiony ku górze kciuk kiwa się na boki: to żartobliwy gest używany, gdy chcemy powiedzieć: “co za wstyd” lub “oj, oj” – najczęściej, gdy komuś coś nie wyjdzie. Paro naśmiewała się w ten sposób z Devdasa, gdy nie udawało mu się założyć jej bransoletki.


Pociąganie się za uszy - bohaterowie pociągają się za uszy (własne) głównie wtedy, gdy chcą za coś przeprosić; pokazać, że wiedzą, iż źle zrobili. Major Ram trzymał się w ten sposób za uszy, gdy klęczał w korytarzu szkolnym, ukarany przez nauczyciela w „Jestem przy tobie”.



Dzwonienie dzwoneczkiem naokoło głowy - odganianie nieszczęścia, złego spojrzenia. Anjali obdzwaniała w ten sposób Rahula w „Czasem słońce, czasem deszcz”.




Czerwone stopy i palce u rąk - to znak tego, ze kobieta nie pracuje. Na czerwono ręce i stopy malowały sobie tancerki, aby dłonie i stopy ładniej się prezentowały podczas tańca. Poza tym tak zabarwione dłonie wskazują, że kobieta nie musi pracować, czyli że jest z wyższej kasty. Zabarwione dłonie miała główna bohaterka w "Paheli".



Bidni/Tika

„Kobiece piękno pomnaża się tysiąckrotnie kiedy nosi ona bindi „– jak mówi hinduskie przysłowie.


Egzotyczne kobiety noszące czerwoną kropkę na swych czołach... może jesteś jak ja i jak mała dziewczynka lub dorosła kobieta, zachwycona i zdziwiona po co to jest.
Może Twoja mama szeptała Ci do ucha nie gap się, a potem mówiła Ci, że jest to symbol przynależności do jakiejś kasty.
A prawda jest taka, że bindi nie ma nic wspólnego z systemem kastowym w Indiach.
Ta kropka jest częścią indyjskiego dziedzictwa kulturowego i powinniśmy znać jej wartość.

Bindi pochodzi od sanskryckiego słowa Bindu które znaczy kropka.
Istnieją dwa znaczenia bindi w Indiach. Pierwsze jest związane z Hinduską religią, a drugie jest symbolem statusu społecznego.
W Indiach wiele osób wierzy, że bindi reprezentuje tzw. trzecie oko (jedną z czakr) i staje się centralnym punktem podstawy kreacji . Dlatego też tradycyjna czerwona kropka (zrobiona ze sproszkowanej tikk’i- zioła lub vermillion’u- nieprzezroczystego pigmentu) może być noszona jednakowo przez mężczyzn jak i kobiety. Kiedy odwiedza się świątynię, zazwyczaj ksiądz lub mnich swoim palcem maluje kropkę na czołach mężczyzn, kobiet i dzieci.


Drugie kulturowo-historyczne znaczenie bindi jest takie, że kropka jest społecznym symbolem. Bindi była noszona przez zamężne kobiety w Północnych Indiach jako mała czerwona kropka. Wybrano kolor czerwony ponieważ jest to kolor, który podobno ma przynosić powodzenie domowi panny młodej. Czerwony znak czynił pannę młodą stróżem honoru rodziny i dobrobytu. Z czasem bindi stała się modnym dodatkiem do stroju i jest noszona w różnych kolorach i kształtach.


Kilkadziesiąt lat temu nie tylko zamężne kobiety nosiły te piękne akcesoria. Zakładaniem ich cieszą się dziewczęta w każdym wieku. Dziś, te malutkie klejnoty są często dobierane kolorystycznie do strojem. Kobiety noszą je z sari, z salwar kameez lub innym indyjskim strojem. Bindi jest też dodatkiem do stroju noszonego podczas tańca brzucha, etnicznych indyjskich tańców oraz do dekoracji ciała. Bindi maja z tylu samoprzylepną część ułatwiającą noszenie.
Bindi szybko stała się modnym dodatkiem z powodu swojego zmysłowego czaru i błyskotliwości.


Artykuł dotyczący Bindi pochodzi ze strony:  www.loveindia.co.uk
lutego 15, 2013 / by / 0 Comments

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wrześniowe #WpadaWUcho

We wrześniu, jak co miesiąc światło dzienne ujrzało sporo nowości muzycznych. Fenomenem był zdecydowanie Ayushmann Khurrana, dzięki promoc...

Post Top Ad