Post Top Ad

czwartek, 4 maja 2017

"Khal Nayak" (1993) - czarny bohater w w roli głównejGatunek: akcja, thriller
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Czas trwania: 3 godz. 10 min.
Premiera: 6 sierpnia 1993
Reżyseria: Subhash Ghai
Scenariusz: Subhash Ghai, Ram Kelkar, Kamlesh Pandey
Występują: Sanjay Dutt, Madhuri Dixit, Jackie Shroff, Anupam Kher
Produkcja: Subhash Ghai, Ashok Ghai
Muzyka: Laxmikant-Pyarelal
Studio: Mukta Arts Ltd.
Box Office: ₹210.50 crore

Fabuła:
Ballu (Sanjay Dutt) to słynny, cwany kryminalista poszukiwany przez policję za morderstwa i kradzieże. Bystry i ambitny inspektor Ram (Jackie Shroff) w końcu go aresztuje, jednak Ballu udaje się uciec. Piękna dziewczyna Rama - Ganga (Madhuri Dixit), pracująca jako strażnik więzienny, pod przykrywką tancerki zamierza złapać złodzieja i uratować reputację swojego narzeczonego.
Od razu po premierze, utwór "Choli Ke Peeche Kya Hai" (Co się kryje pod bluzeczką?) wstrząsną odbiorcami. Był przyczyną wielu kontrowersyjnych dyskusji i cudem ostatecznie znalazł się w kinowej wersji filmu. Jedni szaleli na punkcie "Choli Ke Peeche", inni poczuli się zgorszeni. Tak, czy inaczej, piosenka przeszła do historii kina hindi i zdecydowanie przyczyniła się do komercyjnego sukcesu Khal Nayak. Ja również, usłyszawszy piosenkę, całkowicie oszalałam na jej punkcie, do tego stopnia, że niemożliwym byłoby nie sięgnąć po pełną produkcję. Tym bardziej, że fabuła wydaje się całkiem ciekawa.
Głównym i tytułowym bohaterem, jest czarny charakter produkcji, gangster Ballu (Sanjay Dutt). Jest on narzędziem w rękach przestępcy Roshiego Mahanta. Lojalny, a przy tym skuteczny. W końcu jednak zostaje złapany, podczas zamachu na pewnego polityka. Sprawę prowadzi inspektor Ram (Jackie Shroff), który za wszelką cenę chce dotrzeć do szefów Ballu. Policjant w przerwach między bezskutecznymi próbami wyciągnięcia od butnego bandyty informacji romansuje ze swoją dziewczyną, również policjantką Gangą (Madhuri Dixit). Młodzi planują ślub, ale Ballu ucieka z więzienia, a uczciwy inspektor poprzysięga skupić się tylko na pracy i zaprzestać romansów, póki nie nie rozwiąże sprawy. Ganga postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc ukochanemu. Przebrana za tancerkę, odnajduje zakamuflowanego Ballu na jednym z przyjęć i oczarowuje go swoją osobą. Gangster zabiera dziewczynę ze sobą. Podczas tej podróży, Ganga powoli odkrywa prawdziwą historię Ballu i dostrzega jego drugie oblicze.
Co się tu właściwie zadziało? Otóż Khal Nayak to masala movie pełną gębą, łączący w sobie wiele gatunków i wątków w wariacki sposób. Akcja momentami gna do przodu, momentami zwalnia. Pojawia się wiele wątków i postaci, przez co film jest dość zagmatwany. Mamy wątek zagubionych i odnalezionych bliskich, wątek sieroty, prostytutki zakochanej w bandycie, wątek wyidealizowanego stróża prawa, antybohatera i - obowiązkowo - wątek cierpiącej matki, oraz wiele innych bardziej pobocznych. Film jest zwariowany, ale dużo tu kulturowych wstawek, co nie czyni go tak całkiem pustą produkcją. Został tu bardzo wyraźnie poruszony patriotyzm oraz sprawa gangsterów zatruwających umysły młodych - obowiązkowo pojawia się (jeszcze jeden, tym razem całkowicie) czarny charakter, którego można by o wszystko obwinić.
Ballu, z kolei to antybohater, kreujący się na podłego złoczyńcę (sam przecież dumnie śpiewa "nie jestem bohaterem, ale czarnym charakterem") który mimo wszystko, jak się okazuje ma też dobre cechy. Sanjay Dutt wykreował swoją postać znakomicie, te jego mroczne spojrzenie spod grzywki dosłownie przeszywało na wylot. Aktor idealnie, również wizualnie pasował do roli łotra. Bardzo mocny plus za kreację Ballu. Bez wątpienia można go nazwać bohaterem kultowym.
Przeciwieństwem, dla pokreślenia wad Ballu, była postać inspektora Rama, aż zbyt uczciwego policjantaJackie Shroff poradził sobie w tej roli bardzo dobrze, niemniej odgrywa on zdecydowanie trzecie skrzypce. To zdecydowanie Ballu bardziej przyciąga wzrok, mimo że ma sporo za uszami i tak zdobywa sympatię większą niż wyidealizowany inspektor. Twórcy chcą w każdy sposób ocieplić postać Rama, żeby to w końcu on nie wyszedł tu na złego - dodają mu miano sieroty oraz wątek romantyczny, ale mimo wszystko nie jest to postać, która wzbudza silniejsze emocje w odbiorcy.
Ale, czymże byłby film bez swojej divy, która skradnie serca widzów w piosenkach? I tu wkracza Ganga w wykonaniu Madhuri Dixit. Najbardziej (owszem, bardziej niż Ballu) intrygująca postać. Bohaterka wykracza poza standardy, łącząc w sobie cechy idealnej, skromnej dziewicy i rozhulanej tancerki barowej. Postać kobieca dwa w jednym, która jest w stanie skraść serca milionów, dziewczyna do tańca i do różańca. Ganga zamiast przyglądać się jak bohater ją ratuje, bierze sprawy w swoje ręce i rusza w pogoń za tym złym, a przy tym nadal pozostaje idealną kandydatką na żonę dla Rama. Madhuri przełamuje standardy wywijając talią do wulgarnej "Choli Ke Peeche Kya Hai", której nie powstydziła by się żadna item girl, przed bandą pijanych mężczyzn, a chwilę później przywdziewa białe sari i jest niewiastą pierwszego stopnia w niewinnym "Aaja Sajan Aaja". Postać, przełamująca stereotypy, która z przytupem przechodzi do historii kina hindi oraz całkowicie przywłaszcza sobie ekran Khal Nayak.
Ścieżka dźwiękowa produkcji robi wrażenie. W "Choli Ke Peeche" jestem już zakochana od bardzo dawna, prawdziwa perełka wśród utworów hindi. Wersja męska również przyprawia o zawał (w pozytywnym znaczeniu), szczególnie wizualizacja. Moje serce skradł również utwór "Der Se Aana Jaldi Jaana", świetny wokal Alki Yagnik. "Aaja Sajan Aaja" też jest bardzo ładne, tak samo jak "Paalkhi Mein Hoke Sawar Chali Re". Tytułowy utwór jakoś mnie do siebie nie przekonuje, ale nie należy do najgorszych. Jedynie do czego mogę się przyczepić, to że piosenki są trochę zbyt długie, przez co znacznie spowalniają fabułę.
Produkcja może się pochwalić dobrymi scenami akcji, które robią jak najbardziej pozytywne wrażenie. Jest ich w filmie sporo, a jak na rok 1993 ich jakość jest bardzo dobra. Jedynym, poważnym problemem Khal Nayak jest jego obszerność. Scenariusz jest bardzo zagmatwany, im dalej tym jest coraz dziwniej, pojawia się melodramat, łzy, zjednoczona rodzina. Męczące były te, zbyt obszerne jak na mój gust, pościgi za Ballu. Film jest stanowczo zbyt długi, kilka wątków nie powinno się w nim pojawić, a i długość piosenek nie wpływa pozytywnie na jego rozwlekłość. Ma niedociągnięcia i błędy, jak to zazwyczaj produkcje z tego okresu, ale mimo wszystko pozostawia po sobie pozytywne wrażenie. Unikatowe są tu utwór "Choli Ke Peeche" oraz wykreowane postaci Ballu i Gangi.
Khal Nayak to przede wszystkim film dla fanów starszego kina hindi. Może się wydać nudny, kiczowaty i oderwany od rzeczywistości. Mimo wszystko posiada kultowy wydźwięk, który jednak nie wszyscy będą w stanie dostrzec. Nie dla każdego też wyda się to wystarczające, aby uznać film za pozytywny. Dla mnie jak najbardziej taki był, a piosenka "Choli Ke Peeche" i "Der Se Aana Jaldi Jaana" jeszcze na długo zagoszczą w mojej głowie. Khal Nayak niestety bliżej do skategoryzowania jako ciekawostkę kulturową, niż film, który koniecznie trzeba zobaczyć.

Ocena: 4/6

Obsada:
 • Balaram Prasad "Ballu" - Sanjay Dutt
 • Ganga (Gangotri Devi) - Madhuri Dixit
 • Inspektor Ram Kumar Sinha - Jackie Shroff
 • Ishwar Girdhar Pandey (dyrektor więzienia) - Anupam Kher
 • Aarti Prasad (matka Ballu) - Rakhee Gulzar
 • kochanka Ballu - Ramya Krishna
 • Roshan Mahanta - Pramod Moutho

Ciekawostki:
 • Anil Kapoor był brany pod uwagę do roli Ballu.
 • Nana Patekar prowadził rozmowy odnośnie zagrania w filmie głównej roli.
 • Piosenka "Choli Ke Peeche Kya Hai" [Co się kryje pod bluzeczką] odgrywana na filmie w dwóch wersjach była początkowo wycięta z powodu dwuznaczności seksualnych. Przywrócono ja ze względu na jej ogromną (do dziś) popularność.
 • Realizacja filmu stanęła pod znakiem zapytania, kiedy Sanjay Dutt został aresztowany w sprawie bombajskiego zamachu bombowego w 1993 roku. Aktor został oskarżony o nielegalne przechowywanie pistoletu i trzech karabinów AK-56, których używali sprawcy zamachu z 12 marca oraz o współpracę z terrorystami. Po aresztowaniu w kwietniu spędził w więzieniu szesnaście miesięcy. Sąd Najwyższy zgodził się na wypuszczenie go za kaucją do momentu rozpoczęcia procesu. Aktor tłumaczył, że broń służyła do obrony w obawie przed zamieszkami. Rozprawa rozpoczęła się dopiero w 2006 roku, Sanjaya oczyszczono z podejrzeń o terroryzm, został jednak skazany na sześć lat więzienia. Wyszedł za kaucją już w listopadzie 2007 roku.
 • Nawet po kontrowersyjnych sprawach takich jak aresztowanie Sanjaya i tekst piosenki "Choli Ke Peeche", film stał się kasowym hitem. 
 • Khal Nayak to drugi najlepiej zarabiający film w 1993 roku i czwarta najlepiej zarabiająca produkcją w latach 90. 
 • Alka Yagnik i Ila Arun zostały wspólnie nagrodzone nagrodą Filmfare dla najlepszej piosenkarki śpiewającej na podkładzie muzycznym za utwór "Choli Ke Peechhe". To był jedyny przypadek, kiedy nagrodę otrzymały dwie wokalistki. 
 • Reżyser Sanjay Leela Bhansali wspomniał kiedyś o remaku Khal Nayak
 • Aamir Khan otrzymał propozycję zagrania inspektora Rama, ale był bardziej zainteresowany postacią negatywną, reżyser nie widział go w roli Ballu, więc Aamir ostatecznie zrezygnował, a angaż otrzymał Jackie Shroff.
 • Dwanaście lat, przed powstaniem filmu Subhash Ghai stworzył produkcję o bardzo podobnej fabule, Krodhi (1981), gdzie w rolę negatywną wcielił się Dharmendra. 
 • Piosenka "Choli Ke Peechhe" była wiele razy coverowana przez wielu artystów, także zagranicznych, a na jej bazie powstało wiele remixów. 
 • Piosenka z  "Ringa Ringa" z Slumdog Millionaire (2008) była inspirowana "Choli Choli Ke Peeche".

Nagrody:

Filmfare 1994

 • Nagroda: Najlepsza choreografia - Saroj Khan za "Choli Ke Peeche"
 • Najlepsza piosenkarka śpiewająca na podkładzie muzycznym nagrodzone - Ila Arun i Alka Yagnik za utwór "Choli Ke Peeche"
 • Nominacja: Najlepszy film - Subhash Ghai
 • Nominacja: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Madhuri Dixit
 • Nominacja: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Sanjay Dutt
 • Nominacja: Najlepszy reżyser - Subhash Ghai
 • Nominacja: Najlepszy aktor drugoplanowy - Jackie Shroff
 • Nominacja: Najlepsza piosenkarka śpiewająca na podkładzie muzycznym - Alka Yagnik za utwór "Paalki Pe Hoke Sawaar"
 • Nominacja: Najlepszy piosenkarz śpiewający na podkładzie muzycznym - Vinod Rathod za utwór "Nayak Nahin Kahlnayak Hoon Mein"
 • Nominacja: Najlepszy reżyser muzyczny - Laxmikant Shantaram Kudalkar, Pyarelal Ramprasad Sharma
 • Nominacja: Najlepszy tekściarz - Anand Bakshi za utwór "Choli Ke Peeche"

Piosenki:
"Przyjdź do mnie, ukochany...
Moje serce cierpi; przyjdź!
Moje serce drży; przyjdź!
Kiedy się spotkamy? Przyjdź do mnie."

"To nie chmura, to kohl wokół mych oczu.
To nie jest piorun; to moje bindi
Ono tak rozbłysło; przyjdź!""W moim sercu skrywam pragnienie...
Z którym opuszczam swój dom.
Zmierzam do domu mego ukochanego.
Odchodzę oto w tym palanquinie"


"Pozwól im mnie zatrzymać. 
Jeśli nie da się ich powstrzymać.
Tańczę, poddając się tej radości.
Odchodzę oto w tym palanquinie"
"Co się kryje pod bluzeczką? Co pod nią jest?
Co się kryje pod tą chustą? Co pod nią jest?
Pod bluzeczką ukryte jest me serce, 
Pod tą chustą serce me!
Oddam je tylko prawdziwej miłości."


"Bądź dzwoneczkiem na moich kostkach, na kostkach mych
Padnij mi do stóp, bądź mym niewolnikiem
A staniesz się wielkim królem, królem wielkim!""Jaki użytek z króla, jeśli nie ma królowej?
Jaki użytek z królowej, jeśli nie ma króla?
Ty wiesz kogo pragniesz, a ja wiem czego pożądam"

"Spódniczka moja cała z jedwabiu, cała z jedwabiu
Spódniczka moja jest bardzo droga, bardzo droga
Jeśli podwinie mi się spódniczka, jeśli moje sari opadnie,
Co mnie biednego uratuje, o Boże?"


"Przybywasz tak późno 
I odjeżdżasz tak wcześnie. 
O Panie, tak nie może być.""Codzienne wymówki
I czynienie z ukochanej, słomianej wdowy...
Do niczego nie prowadzi, panie.
Po prostu tak nie może być."
"Nie jestem bohaterem, 
jestem czarnym charakterem. 
Bardzo okrutnym i pokrętnym
Nie mam szacunku dla miłości.
Ale mam szacunek do nienawiści.""Płynę z siłą oceanu,
Ale tylko kropla wody ugasi moje pragnienie
Jestem złodziejem, który został okradziony."


"Nie jesteś bohaterem, 
Jesteś czarnym charakterem
Bardzo okrutnym i pokrętnym""Nikczemny bohaterze
Nie znasz skali swojej wartości
Okłamujesz nawet samego siebie"

"Jesteś jedyną, którą wielbię, Matko"
Kochasz swoje dzieci..
czy są prawe czy są złe"

"Na zawsze zachowam wspomnienia o tobie.
Nawet gdybym miał stracić życie. 
Moje serce staje się niespokojne
Chce wyskoczyć z piersi
A wspomnienia pozostaną."

Cytaty:
W bólu i nędzy każdy wzywa osobę, która jest mu najbliższa. 
W każdym czarnym bohaterze jest cząstka prawdziwego bohatera. 

Dziś Sita pozostaje z Ravaną, aby okryć Rama złą sławą. 

maja 04, 2017 / by / 15 Comments

15 komentarzy:

 1. Historia faktycznie wydaje się dość ciekawa, obsada muszę powiedzieć, że również zachęca. Ale ta długość....trochę mnie odstrasza. Aczkolwiek może kiedyś skuszę się na ten film. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę powiedzieć, że to pozycja obowiązkowa, ale znać zawsze miło :D

   Usuń
 2. Fabuła wydaje się ciekawa, jednak za Sanjayem średnio przepadam. Może kiedyś :)
  Ale co na pewno to zapoznam się z piosenką "Choli Ke Peeche Kya Hai". Aż tyle kontrowersji wzbudza ciekawość :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Choli Ke Peeche Kya Hai" jest świetna! :D

   Usuń
 3. "Khal Nayak" mam kiedyś w planach obejrzeć, ale nie ze względu na kultową już piosenkę "Choli Ke Peeche Kya Hai", ale dla Madhuri Dixit, którą bardzo cenię jako aktorkę. Chciałabym kiedyś obejrzeć wszystkie jej produkcje. :P Dobrze tutaj zagrała? :)
  A co do czasu trwania, masala movie pełną gębą, to i musi trwać ponad 3h. :D :P Choć fakt, też mnie nieco odstraszają. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie również ostatnio przyzwyczaiłam się do krótszych produkcji i trochę przerażają mnie filmy trwające ponad 3 godz. Często później okazuje się, że wcale nie było źle, a często wręcz świetnie :P
   co do Madhuri, to wypadła tu cudownie. Ten film jest wart uwagi właśnie ze względu na jej znakomitą kreacje aktorską, tylko szkoda, że na jakieś ostatnie pół godzinki Madhuri znika z ekranu :/ Ale ogólnie rola warta uwagi.
   Też muszę koniecznie zabrać się za filmografię Madhuri bo mam sporo filmów do nadrobienia. Tylko kiedy na to znaleźć czas? :D

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tym filmie, a fabułę ma interesującą. Tylko, że ja nie przepadam za Sanjayem a i czas jego trwania trochę odstrasza :P
  Jeśli miałabym się zabrać za ten film to ze względu na Madhuri, która jest wspaniałą aktorką i tancerką. Wzbudziłaś we mnie ciekawość do piosenki "Choli Ke Peeche Kya Hai", nie słyszałam ani nie widziałam jej wcześniej, muszę szybko to zmienić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Choli Ke Peeche" jest świetne więc jak najbardziej polecam przesłuchać :D
   Madhuri jest boska, w Khal Nayak wypadła cudnie ;)

   Usuń
 5. Filmu nie oglądałam, ale fabuła mnie zaciekawiła :) Jakoś zniosę pana Sanjaya :D
  Przesłuchiwałam jedynie ścieżkę dźwiękową. Pasuje do tego filmu, tak mi się wydaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, ścieżka dźwiękowa jest idealnie dopasowana do fabuły :)

   Usuń
 6. Choć Sanjaya za specjalnie nie lubię, a do Madhuri podchodzę neutralnie zachęciłaś mnie do obejrzenia. Fabuła jest bardzo interesująca, więc chętnie się skuszę :) <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znałam nigdy piosenki ,,Choli Ke Peeche Kya Hai?" Od razu mi się spodobała i ją polubiłam <3 Biedny Sanjay, musiał się tułać po sądach i aresztach. Aż mi się go żal zrobiło :(

   Usuń
  2. Przykra sprawa z tym sądem. Nie dość że sprawa ciągnęła się bardzo długo to jeszcze kara bardzo surowa. Całe szczęście że szybko wyszedł za kaucją, bo 6 lat w więzieniu już na pewno zniszczyłoby mu karierę. Może faktycznie wina Sanjaya była niewielka, były zamieszki, a on po prostu chciał się czuć bezpieczny, szkoda tylko że zaufał gangsterowi i przez to wpakował się w kłopoty :/ Nauczka na przyszłość, nie tylko dla Sanjaya ale i dla innych gwiazd ;)

   Usuń
 7. Za Sanjayem nie przepadam, więc on zdecydowanie mi tu zmniejsza ochotę na obejrzenie, ale za to Madhuri lubię, więc może się skuszę, kto wie? ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałam, jako ciekawostkę jak najbardziej można zobaczyć ;)

   Usuń

Force (2011)

Gatunek: akcja Kraj produkcji: Indie - bollywood Język: hindi Czas trwania: 2 godz. 17 min. Premiera: 30 września 2011 R...

Post Top Ad