Post Top Ad

czwartek, 6 lipca 2017

"Dangal" (2016)


Gatunek: biograficzny, sportowy
Kraj produkcji: Indie
Język: hindi
Czas trwania: 2 godz. 41 min.
Premiera: 21 grudnia 2016
Reżyseria: Nitesh Tiwari
Scenariusz: Nitesh Tiwari, Piyush Gupta, Shreyas Jain, Nikhil Meharotra
Występują: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra
Produkcja: Aamir Khan, Kiran Rao, Siddharth Roy Kapur
Muzyka: Pritam Chakraborty
Studio: Aamir Khan Productions, UTV Motion Pictures, Walt Disney Pictures
Budżet: ₹70 crore
Box Office: ok. ₹1,983.34 crore

Fabuła:
Pasją Mahavir'a Singh Phogat (Aamir Khan) są zapasy, a jego marzeniem jest zdobycie złotego medalu dla Indii. Niestety, okazuje się że pasja to nie wszystko i mężczyzna zmuszony przez okoliczności porzuca sport na rzecz dobrze płatnej pracy za biurkiem. Mahavir pociesza się tylko myślą, że czego on nie zdołał zrobić, uczyni jego syn. Przekorny los sprawia, że na świat przychodzą same córki. Kiedy czwarte dziecko okazuje się dziewczynką, coraz starszy Mahavir traci nadzieję na spełnienie swoich marzeń. Jednak pewnego dnia ziarnko nadziei ponownie kiełkuje, gdy mężczyzna dostrzega talent zapaśniczy u swoich dwóch córek - Geety i Babity. Wbrew przekonaniom, narażając się na pośmiewisko wioski postanawia wyszkolić dziewczynki na zapaśniczki, które spełnią jego marzenie i zdobędą złoty medal dla Indii na arenie międzynarodowej.


Ostatnio logo Aamir Khan Productions stało się swoistym znakiem rozpoznawczym filmów podbijających Box Office oraz, z reguły bardzo dobrych produkcji, dlatego byłam spokojna, gdy pojawiło się przy wciśnięciu play dla Dangal.
Dangal kategoryzuje się jako film sportowy, a do tego biograficzny. Nie przepadam, ani za filmami sportowymi, ani za biograficznymi, więc nadal jestem pod wrażeniem, że Dangal spodobał mi się aż tak bardzo. Aamir Khan po raz kolejny udowadnia, że nie bez powodu jego przydomek to "Perfekcjonista".
Dangal jest dopracowany pod każdym względem, zaczynając od sposobu przedstawienia historii, przez dialogi i aktorstwo, po miejsce kręcenia scen. Strzałem w dziesiątkę okazała się narracja filmu przez kuzyna Omkara oraz wpuszczenie na pierwszy plan komentatora igrzysk podczas walk.
Fabuła poprowadzona jest dynamicznie i mimo, że film nie należy do najkrótszych, nie sposób się nudzić. Historia zobrazowana realistycznie, a przy tym fascynująco. Nie zabrakło humoru, łez i silnych emocji, szczególnie podczas walk w drugiej części - były niesamowicie emocjonujące! Nie jestem fanką oglądania sportu w telewizji i właśnie z tego powodu obawiałam się o Dangal, że zwyczajnie te sportowe klimaty nie trafią w mój gust. O dziwo szybko się wkręciłam i dosłownie nie mogłam oderwać się od ekranu podczas walk.
Jako, że zapasy to kompletnie nie moja bajka i o tym sporcie nie mam żadnego pojęcia, ciężko mi ocenić na ile walki przedstawione w filmie były realistyczne. Dla mnie, laika, wyglądały profesjonalnie i całkowicie uwierzyłam we wszystko co się działo na ekranie. Jednak profesjonalizm ukazania zapasów w Dangal, jako dyscypliny sportowej pozostawię ludziom, którzy się na tym znają.
Aplauz za ogromny sukces Dangal, w dużej mierze należy się obsadzie. Każda postać jest dopracowana i dopięta na ostatni guzik. Jestem pod wrażeniem Fatimy Sana Shaikh, która wcieliła się w rolę (dorosłej już ) Geety. Jako mało doświadczona aktorka, w jednej z głównych ról w Dangal spisała się na medal. To samo jeśli chodzi o drugą przodującą postać, Babitę, którą zagrała debiutująca Sanya Malhotra.
Na pochwałę zasługuje też, zapewne mało doceniona (bo przyćmiona przez główne postaci) Sakshi Tanwar, która odegrała rolę Dayi Shobha Kaur, matkę zapaśniczek oraz żonę Mahavira. Zwróciła moją uwagę swoim dopracowanym warsztatem aktorskim.
Jeśli chodzi o postacie drugoplanowe, nie można zapomnieć o młodych artystach wcielających się w dzieci. Największe wrażenie zrobiła na mnie Zaira Wasim jako młoda Geeta. Naprawdę niezwykły występ. Utalentowana aktorka, którą mam nadzieję zobaczyć w przyszłości w innych produkcjach. Suhani Bhatnagar jako Babita oraz Ritwik Sahore jako Omkar wcale nie poradzili sobie gorzej. Żeby w tak młodym wieku zagrać tak porządnie wcale nie łatwe role, trzeba mieć talent.
Na deser zostawiłam sobie Aamira Khana. Żeby udowodnić, że przygotował się do tej roli perfekcyjnie, nie trzeba wiele. Wystarczy przejrzeć pierwsze 10 minut filmu i ostatnie 10 minut. Aamir po prostu stał się Mahavir'em Singh Phogat, nie stojąc w miejscu i zmieniając się z każdą minutą filmu. W końcu w czasie zdjęć przytył aż 20 kg, żeby być bardziej wiarygodnym! Jedna z lepszych kreacji w jego karierze. Idealnie odegrał wszystkie emocje i bez wątpienia przyczynił się do sukcesu Dangal. Oby jeszcze więcej takich ról w jego karierze, która zmierza w coraz lepszym kierunku.
Chociaż film został doceniony też za granicą, nawet przez wymagających widzów, mimo wszystko to bollywood i piosenek nie mogło zabraknąć! Spokojnie, tańców nie ma ;) Sceptycy takich przerywników, mogą się zabierać za seans, bo w Dangal soundtrack jest niezwykle przyjemnym tłem. Rzadko podobają mi się piosenki z filmów sportowych, ale Dangal pod tym względem również jest wyjątkiem. Świetna ścieżka dźwiękowa!
Humorystyczna "Haanikaarak Bapu" skradła moje serce już od pierwszych nutek, świetny utwór, który już od dawna gości na mojej playliście. Wspominałam już, że uwielbiam wokal Arijita Singh? Nie mogłoby być więc inaczej, "Naina" musiało poruszyć moje serducho! Cudowna piosenka z cudownym wokalem. Bardzo podoba mi się też utwór "Dhaakad", taki bardziej w sportowym stylu, szczególnie w wersji Aamira Khana ;) Weselna piosenka "Idiot Banna" też jest całkiem fajna.
Dangal wraz z końcem 2016 roku wstrząsnął całym Box Office, a zachwytom nad produkcją nie było końca. Moim zdaniem, jak najbardziej słusznie. Film, pomimo, że biograficzny i o sportowcach ewidentnie mnie zainteresował i to do tego stopnia, że żadna siła nie oderwałaby mnie od ekranu. Dangal z oceną 6/6 trafia na listę moich ulubieńców, do których zapewne powrócę jeszcze nie raz. Polecam nie tylko fanom bollywood, bo kategoryzowanie Dangal jako bollywood byłoby poważnym niedociągnięciem. Film spokojnie może konkurować z innymi produkcjami międzynarodowymi, zachowując przy tym swoją indywidualną indyjskość. Spodoba się nawet wymagającym.

Ocena: 6/6

Obsada:
 • Mahavir Singh Phogat - Aamir Khan
 • Geeta Phogat - Sana Shaikh

 • Babita Kumari - Sanya Malhotra

 • Daya Kaur - Sakshi Tanwar
 • Geeta Phogat jako dziecko - Zaira Wasim
 • Babita Kumari jako dziecko - Suhani Bhatnagar
 • Omkar - Aparshakti Khurrana
 • Trener Pramod Kadam - Girish Kulkarni
 • Młody Omkar - Ritwik Sahore
 • Brat Mahavira - Anurag Arora
 • Kolega z pracy Mahavira - Vivan Bhatena
 • Właściciel sklepu z drobiem - Badrul Islam

Ciekawostki:
 • Dangal to dotychczas najlepiej zarabiający film indyjski wszech czasów. Wchodząc na rynki chińskie, wyprzedził tyrana Baahubali 2: The Conclusion, który osiągnął wynik ponad dwa razy większy, co poprzedni hit (czyli PK Aamira).
 • Zdjęcia do filmu powstały w Ludhijana, Pune i Delhi (Indie).
 • Aamir Khan do swojej roli przytył 28 kilogramów.
 • W Dangal wystąpiło dziesięcioro Polaków. W zdjęciach wzięły udział trzy zapaśniczki klubu Cement-Gryf Chełm. Angelika Dytrych, Katarzyna Kamińska i Jolanta Świeczak. A także duet chełmskich sędziów zapaśniczych Romana Czwalińskiego i Mateusza Bierzanowskiego. Na planie filmowym w Indiach znalazła się także uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie Emilia Nartowska, zawodniczka Znicza Podzamcze. W produkcji filmu uczestniczyły ponadto zawodniczki Slavi Ruda Śląsk: Daria Szymeczko i Justyna Respondek oraz Piotr Budzyn i Sebastian Kotwica z Krakowa. 
 • Film jest oparty na prawdziwej historii Mahavir'a Singh Phogat, który wytrenował 6 zapaśniczek, 4 swoje córki i dwie córki swojego brata. Co ciekawe, wszystkie zawodniczki zdobyły medale na wyższym, lub niższym poziomie.
 • Chodziła plotka, że Aamir Khan i reżyser Nitesh Tiwari przesłuchali ponad 3000 dziewczynek, do roli młodszych córek Mahavir'a Singh Phogat, Geety i Babity. 
 • "Dangal" to nazwa zapasów w Indiach. 
 • Sakshi Tanwar, aktorka znana głównie z seriali telewizyjnych, nie chciała uwierzyć, że jest brana pod uwagę do roli żony Mahavir's Singh dopóki nie odwiedziła biura producenta i nie spotkała się z Aamirem Khanem. Zrezygnowała z urlopu, żeby wziąć udział w zdjęciach. 
 • Pierwszy trailer został wypuszczony 20 października 2016 roku i osiągną rekordową liczbę odsłon, ponad 4,5 miliona w niecałe 15 godzin. 
 • Film był kręcony w odwrotnej kolejności, najpierw kiedy Aamir był starszy, a później kiedy był młodszy. Najpierw aktor przytył 28 kg, aby później zrzucić 25 kg w dwadzieścia tygodni. 
 • Fatima Sana Sheikh (starsza Geeta) przed jej debiutem w roli pierwszoplanowej w Dangal, pracowała przy wielu filmach jako aktorka dziecięca, np w Chachi 420 (1997). 
 • Salman Khan pochwalił Dangal po premierze i przyznał, że jest to lepszy film niż jego Sultan, który również porusza tematykę zapasów. 
 • Dangal to najlepiej zarabiający w Chinach film nie-hollywoodzki.
 • Podobno matka Aamira, poleciła Sakshi Tanwar do roli żony Mahavira, bo bardzo lubi jej telewizyjne występy. 

Nagrody:
nagrody: 10 | nominacje: 2

Filmfare 2017

 • Nagroda: Najlepszy film
 • Nagroda: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Aamir Khan
 • Nagroda: Najlepszy reżyser - Nitesh Tiwari
 • Nagroda: Najlepsza akcja - Shyam Kaushal

News 18 Movie Awards 2017

 • Nagroda: Najlepszy film
 • Nagroda: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Aamir Khan
 • Nagroda: Najlepszy reżyser - Nitesh Tiwari
 • Nagroda: Najlepsza aktorka drugoplanowa - Zaira Wasim
 • Nagroda: Najlepszy debiut - Fatima Sana Shaikh
 • Nominacja: Najlepszy tekściarz - Amitabh Bhattacharya
 • Nominacja: Najlepszy debiut - Sanya Malhotra

Indyjskie Narodowe Nagrody Filmowe 2017

 • Nagroda: Najlepsza aktorka drugoplanowa - Zaira Wasim

Piosenki:

"O tato! Jesteś szkodliwy dla zdrowia
Okaż nam litość, 
przecież jesteśmy tylko dziećmi""Wymagasz, aby dzieci 
nie zachowały się dziecinnie
To zupełnie jak tortura
To istna tortura"


"Ona łatwo cię przewróci, da ci lekcję
Odpowie na twój manewr lepszym ruchem
Pokona cię, pokona cię
Ona jest taka silna!"

"Twoja arogancja zostanie spalona
Ona ma ogień w uścisku
Zmierzy linijką , jak wysoko zadzierasz nos"
Twój oddech się zatrzyma
Ona rzuci tobą bardzo mocno"

"Dlaczego dni zmieniają kolory
i szczęśliwie świergocą?
Nie mam pojęcia""Stworzyłam nową przyjaźń z niebem
Ziemia jest o mnie zazdrosna
Prosto w twarz
Powiedziała mi, że robię źle"
"Każde wyzwanie jest jak dziki słoń. 
Stoi przed tobą, wpatrując się w szeroko otwarte oczy.
Więc spójrz wyzwaniu w oczy
Zmierz się z tym, a będzie to walka""Kiedy los daje ci szansę coś udowodnić
Masz tylko kilka dni na przygotowanie
Wysysa każdą kroplę krwi i potu
Ale rezultaty są niezmierzone"
"Oczy, które niegdyś snuły marzenia,
Te oczy płaczą dziś w samotności
Oczy, które kiedyś czuwały razem całe noce
Te same oczy są teraz zamknięte""Oddech jest zszokowany, serce zmartwione
Zastanawia się, dlaczego moja dusza płacze
Dlaczego nadzieja została pokonana przez rozpacz?
Dlaczego w moim sercu  jest tak wiele pytań?""To łączenie w pary jest dziwniejsze 
niż siedem cudów świata
Przy jakim nędzniku utknę tym razem""To tak, jakby małpa wzbogaciła 
się diamentami i szmaragdami
Mój mąż jest idiotą"

Cytaty:
Nadmierna pewność siebie może okazać się śmiertelna.

Zawsze pamiętaj, dzięki komu tu dotarłaś.

Zwycięstwo będzie trudne, ale nie niemożliwe.

Jeśli wygrasz srebro, wcześniej czy później zostaniesz zapomniana. Jeśli zdobędziesz złoto,staniesz się przykładem, a przykłady są podawane, dziecko, nie zapominane.

Twój ojciec nie zawsze będzie mógł cię ocalić. Mogę cię tylko nauczyć jak walczyć, ale walczyć musisz sama!

Widzieliście już Dangal?
Jak wrażenia? 
A może nie daliście się przekonać moim pochwałom? 
Koniecznie dajcie znać w komentarzach! :)
lipca 06, 2017 / by / 12 Comments

12 komentarzy:

 1. Ja jestem filmem zachwycona! Jest naprawdę fantastyczny, wciąga od pierwszej minuty. Powiem szczerze, że nie mogłam oderwać się od monitora, tak bardzo mnie zaciekawił. Realizacja na wysokim poziomie, każdy szczegół został dopracowany. Obsada to strzał w dziesiątkę! Każdy spisał się naprawdę znakomicie, ale Aamir był najlepszy! Naprawdę genialna kreacja aktorska, powiem szczerze, że nie wyobrażałabym sobie nikogo innego w jego roli. Ścieżka dźwiękowa jest jedną z moich ulubionych <3 Mam nadzieję, że Twoja recenzja zachęci wiele osób do sięgnięcia po ten film, bo naprawdę warto! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję. Myślę, że sporo ludzi się ociąga ze względu że film nie wydaje się zbyt rozrywkowy, a jest (o dziwo) wręcz odwrotnie! Idealnie łączy w sobie ambitniejszy seans i rozrywkę :)

   Usuń
 2. Jeszcze nie oglądałam "Dangal", bo niestety tematyka mi nie leży. Zapasy to kompletnie nie moja bajka, szczególnie w filmach. Myślę, że dla Aamira będzie warto. Bardzo lubię biograficzne filmy, więc na pewno ten hit też mi się spodoba. Soundtrack bardzo lubię. Najbardziej "Dhaakad" <3 Aamir zasłużył na każdą nagrodę swoim zapałem, pracą i wysiłkiem <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapasy to też nie moja bajka, ale całkowicie nie przeszkodziło mi to w odbiorze filmu ;) Mam nadzieję, że i Tobie Dangal przypadnie do gustu :)

   Usuń
 3. Do dzisiaj żałuję, że nie sięgnęłam po film od razu, tylko około pół roku potem :D Film jest fenomenalny i już nie dziwię się, dlaczego jest hitem. Film dał mi dużo wiary w siebie, motywacji nie zabrakło mimo, że ja i zapasy to dwa inne światy. To moja ulubiona rola Aamira, bo był taki prawdziwy w tym wszystkim! Jestem nim zachwycona :) Całość produkcji jest na bardzo wysokim poziomie. Sukces murowany od samego początku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się ociągałam z tym filmem, ale okazało się że całkowicie niepotrzebnie :)

   Usuń
 4. Mam w planach ten film i widzę, że muszę pośpieszyć się z seansem. Nie jestem zbytnią fanką sportów, ale po Twojej recenzji jestem pewna, że nie jest to żaden problem. A jako iż lubię Aamira to z pewnością i mnie spodoba się ta produkcja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że Ci się spodoba. Ciężko znaleźć w internecie negatywną opinię na temat Dangal ;)

   Usuń
 5. Nie oglądałam i chyba jednak sobie daruję, bo tematyka zupełnie nie moja, a i moja sympatia do Aamira jakoś ostatnio przygasła, więc na razie zrezygnuję z seansu. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w przyszłości się jednak skusisz. Ja też myślałam, że tematyka zupełnie nie moja, a seansem jestem zachwycona :)

   Usuń
 6. W końcu mogła przeczytać Twoja recenzję i w pełni się z nią zgadzam! :D Też nie lubię filmów sportowych a gapiłam się w ekran jak dziecko oglądające kreskówkę :P Aamir jak i reszta spisali się rewelacyjnie i polecam ten film absolutnie każdemu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uważam,że Dangal jest bardzo dobry :) Aczkolwiek mogę być nieobiektywny gdyż Zapasy to moja wielka pasja. Jak oceniacie rolę sędziów podczas 3 ostatnich walk Igrzysk Wspólnoty Narodów? Pozdrawiam! Piotr (http://www.filmweb.pl/person/Piotr+Budzyn-2470000)

  OdpowiedzUsuń

'Padmaavat' (2018)

Gatunek: dramat, historyczny, romans Kraj produkcji: Indie - bollywood Język: hindi Czas trwania: 2 godz. 44 min. Premier...

Post Top Ad