
Aśoka (Asioka, Ashoka) był władcą indyjskiego imperium Maurjów. Żył w latach 304-235 p.n.e. jego rządy przypadają między 274-264 r. p.n.e. a 239-226 r. p.n.e.
Dynastę Maurjów założył dziadek Aśoki - Ćandragupta Maurja, który około 320 r. p.n.e. obalił poprzednią dynastię panującą w Maghadzie. Prowadził udaną politykę podbojów, dzięki czemu powiększył terytorium swego państwa. Stopniowo zbudował imperium, które rozciągało się na całej nizinie północnoindyjskiej.
Kolejny władca Bindusara - ojciec Aśoki, również słynął z podbojów i okrucieństwa.

Aśoka, jako dziecko był podobno niezbyt ładny, ale inteligentny i utalentowany. Wyrósł na ambitnego, żądnego władzy i niezwykle okrutnego młodzieńca. Jeszcze jako następca tronu z sukcesem stłumił bunt w mieście Takszasila, a ojciec wysłał go jako namiestnika do dalekiej prowincji Udżadżin. Gdy jednak niepokoje w Takszasili znów dały o sobie znać, Bindusara wezwał go z powrotem.
Gdy Bidusara zmarł, Aśoka przejął tron zabijając przy tym wszystkich swoich przyrodnich braci i siostry. Przy życiu zostawił tylko młodszego brata, który pochodził ot tej samej matki - Tisidżę.
Okrucieństwo Aśoki objawiało się na każdym kroku. Pewna legenda mówi, że gdy dowiedział się, że kochanki z królewskiego haremu zniszczyły jego ulubione drzewo, bez zastanowienia rozkazał wszystkie je spalić. W płomieniach zginęło z tego powodu podobno 500 młodych, pięknych dziewcząt. Być może to tylko legenda, żeby zaostrzyć przepaść między obecnym Aśoką, a Aśoką po przemianie.
Władca przerwał wojny i zaczął interesować się swoimi poddanymi i ich potrzebami. Przyjął buddyzm i stał się jego gorliwym wyznawcą. Nie zabijał i nie wyrządzał już krzywdy innym. Zaczął kierować się naukami o pokoju, tolerancji i niestosowaniu przemocy.
![]() |
Koło Aśoki |
Aśoka, który kiedyś bez mrugnięcia skazywał ludzi na śmierć wydawał teraz takie rozkazy jak sadzenie drzew wzdłuż dróg, budowania schronisk dla podróżnych i chorych, hodowania leczniczych ziół, opieki nad chorymi zwierzętami.
Władca chciał stać się przyjacielem swojego ludu. Sam mawiał: "Poleciłem, żeby w jakiejkolwiek chwili, nawet, kiedy jem, przebywam w pałacu moich żon, na spacerze, w wozie, w ogrodzie, moi posłańcy informowali mnie o problemach ludu, a ja te problemy wszędzie rozwiążę".
O ile z powodu czynów, jakich dopuszczał się w pierwszych latach swoich rządów, Aśoka zyskał przydomek Czandasioka, czyli Asioka Okrutny (podobnie jak jego ojca nazwano Amitraghatą, Rzeźnikiem Wrogów), po przemianie religijnej zyskał wśród wdzięcznych poddanych imię Dharmaasioka – Aśoka Sprawiedliwy.
![]() |
Stupa Sańći zbudowana w III w.p.n.e. przez Aśokę. |
Po śmierci Aśoki imperium Magadhy nie przetrwało długo. Wkrótce rozpadło się na wiele mniejszych państw, a 150 lat później znalazło się pod panowaniem konkurencyjnego imperium Andhra.
źródło:
www.niewiarygodne.pl
www.wikipedia.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz